Zdroj: http://www.xboxfan.cz/index.php?a=340  •  Vydáno: 19.2.2013 19:27  •  Autor: miki

The Elder Scrolls IV - Oblivion

Tato hra je jednou z nejlepších RPG a v této recenzi vám sdělím , jestli se čekání vyplatilo. Tato hra nabízí epické prostředí, kde je velké množství lokací. Na začátku hry budete sedět v žaláři, ale po nějaké době za vámi přijdou vojáci a také císař Uriel Septim. Pokud si myslíte, že vám jdou pomoct, jste na omylu. V žaláři je tajná chodba a díky neustálým útokům na císaře, se ho vojáci snaží dostat do bezpečí. >>

Jako první krok, který vásčeká je, že půjdete za vojáky do kobky. Nejdříve jim pomůžete zabít několik vrahů a potom už se vydáte vlastní cestou. Projdete několik chodeb a nakonec se zase potkáte s vojáky a pomůžete jim. Bohužel císaře zraní a on umírá, ale vzhledem k tomu, že ve vás vidí hrdinu, předá vám amulet. Ještě dostanete několik rad od velitele vojáků a vydáváte se na vlastní cestu a pokusíte se dostat z podzemního světa na povrch. Jak se dostanete ven z podzemí, naskytne se vám pohled na jezírko. Na jednom břehu jsou stromy a kopce, na druhém opevnění města. Ovšem než se tam dostanete, potkáte několik banditů, ty přemůžete a získáte jejich majetek a díky tomu se vám vylepší výzbroj. Po tomto souboji se už můžete vydat do města. Stačí se dívat do mapy a ta vás tam dovede. Co se týče procházení lokací, můžete využít oře. Potom je zde druhá možnost a to cestování podle mapy. Díky tomu vás mapa přenese, kam vás napadne. Za začátku jsou to města, poté i dungeony, vesnice, oltáře a další. Díky kompasu můžete objevovat velmi zajímavá místa. Dále je zde deník, který je propojen s mapou. Krajina a vše ostatní se opravdu vydařilo. Je zde velká volnost pohybu. Vše je přirozené, až se mi to někdy zdálo neskutečné. Budete si moci všimnout skvěle ztvárněného kapradí, keřůa prostě krajiny jako celku. Pokud očekáváte nějakou akční hru, kde budete stále jen bojovat, tak tahle to není. Vše je založeno na objevování nových světů a plnění úkolů.

 

U čeho jsem byl trochu překvapen, jsou města. Zde bych řekl, že ta se moc nepovedla. Pokud dojdete do města je zarážející, že třeba natrefíte jen na několik lidí. Já osobně si město představuji zalidněné, ale zde tomu tak není. Ve městech je spousta různých obchůdků, ale svou výpomoc moc lidem nenabídnete.

Podle toho co jsem četl, tak vývojáři chtěli zanést do hry ojedinělý model chování. To by umožnilo, aby lidé hledali jídlo a další věci. Celkově na tom ALL není špatně. Po cestě si někdy budete moci všimnout zvláštního chování, ale není to zvykem. Čeho jsem si všimnul, že pokud je třeba nakupovat, tak postava se pohybovala se mnou. To mi připadá velmi přirozené a raději nezkoušejte něco ukrást. Potom se budete divit, co se bude dít. Po chvilce přijde chlápek v brnění a budete muset zaplatit za svou neomalenost.

 

Nyní něco málo k dialogům. Budete se moci zeptat na cestu a je celkem dobré, že slov zde není mnoho. Potom se stává, že je vše nepřehledné. Pokud budete chtít, aby vám byli obyvatelé nakloněni, tak toho docílíte mezi hrami. Co se úkolů týče, jsou buďhlavní, nebo vedlejší, ty plnit nemusíte, ale díky nim budete mít trénink. Díky němu získáte třeba lepší brnění. Hlavní příběh je zaměřen na svět oblivionu, které se velmi podobá peklu. Budete chránit dědice císařského trůnu. Nebudete pouze v krásném světě, ale také ve světě oblivionu, kde zabijete také několik protivníků a tento svět je velmi rozlehlý. Bude zde spousta hlavních, ale také i vedlejších úkolů. Co se vylepšování vašeho hrdiny týče, tak důležitý je začátek. Další dovednosti získáte častým používáním vašich schopností

V této hře budete také moci kouzlit a používat rozličné zbraně. Boje budou probíhat v reálnémčase a bude záležet jen na vaší dovednosti, jestli uspějete. Dále také na tom, jak máte vylepšeného hrdinu. Budete si také moci vytvářet vlastní kouzla.

Po grafické stránce a po dlouhé době hraní hodnotím grafiku jako velmi vydařenou. Zde mohu uvést, že jsem rád za Xbox 360. Vše chodí jak má, grafika je plynulá, jsou zde i nějaké momenty, ale ty celkový dojem nepokazí. Třeba pokud si všimnete animace trávy, stromů a dalších, tak jsou skvěle připraveny a působí přirozeně.

 

Závěrem bych jen dodal, že hra se povedla a určitě naplnila očekávání hráčů. Hru hodnotím velmi kladně. Grafika, hratelnost, příběh, to vše se povedlo a tak pro někoho, kdo má rád tento žánr, bych řekl, že tato hra je nutností.

Hru připravili vývojáři z Bethesda Softworks.