Zdroj: http://www.xboxfan.cz/index.php?a=352  •  Vydáno: 23.2.2013 8:48  •  Autor: miki

Forza Motorsport 2

Když přicházel první díl této realistické závodní hry, měl jsem pocit, že se Microsoft snaží srovnat krok s konkurencí v podobě Gran Turisma. Ovšem první díl této hry se povedl a dopadl mnohem lépe, než se původně čekalo. Mám doma právě i první díl a v něčem se mi líbil i více než pokračování, přeci jen nejsem hráč, který má doma ještě k Xbox360 volant a hraje to na profi úrovni. Tak mé požadavky jsou trochu jiné. Nyní už pojďme ke hře. Na druhý díl jsem se hodně těšil a doufal, že mě nezklame a nestalo se. >>

Ono čím více očekáváte, tím je potom zklamání větší, ale jsem rád, že vše vyšlo tak jak mělo. Pojďme si něco říci o obtížnosti. Tu si můžete navolit v několika úrovních a dá se přizpůsobit. Pokud si zvolíte tu snadnou obtížnost, tak se Vám zapnou veškeré asistenty řízení, včetně ideální stopy. Inteligence soupeřů, proti kterým budete jezdit, bude také na té nejlehčí úrovni. Osobně mi jezdit podle stopy připadá trochu divné a skutečnosti se to vůbec nepodobá, ale hodně to pomůže. Jak si vypnete ideální stopu, zažijete teprve ten pravý pocit z jízdy. Když třeba nedobrzdíte do zatáčky atd., ale tohle prostě k závodění patří a věřte, že vás to bude i více bavit, jezdit bez asistentů. Je to velký znatelný rozdíl jezdit s nimi a i bez nich. Ovšem stejně také hodně záleží na člověku, který drží gamepad. Ani asistenti to za vás neodjezdí a vaše umění se i tak ukáže. Je zde kontrola trakce, stabilizační systémy a zvýšení právě již zmiňovaných oponentů. Pokud máte asistenty řízení zapnuté, tak ale vězte, že v režimu kariéry musíte vydělávat peníze, abyste mohli postoupit na další level, kterých je celkem 50. Ovšem pokud máte zapnuté asistenty, tak za výhru nedostáváte tolik, jako bez nich. Je to celkem logické. Asistenti hru hodně usnadňují a myslím, že tohle je hodně vydařený prvek hry. Když si vyděláte dostatek peněz, můžete vylepšovat auta, nakupovat je a třeba je darovat kamarádovi. Tak proto doporučuji jezdit co možná s nejméně asistenty, protože srážky jsou opravdu znatelné. Dále si také můžete obtížnost zvedat. Čím větší obtížnost, tím větší výdělek. Můžete si zapnout poškození vozů, tedy místo kosmetické dáte zapnout. Jsou zde už velké srážky, pokud soupeře jen ťuknete. Ovšem pokud se vám podaří startovat z prvních pozic není to ještě tak velké riziko, ale ze zadních už to riziko kolizí je velké. Potom se může stát, že už v první zatáčce budete mít takovou srážku, že nezískáte nic, jen trestné minuty.

Kariéra je rozdělena klasicky. Je zde několik větších okruhů a nejdříve vám doporučuji odjezdit exhibici. Díky tomu získáte do kariéry auta, která se vám potom hodí a nebudete je muset kupovat. V kariéře začínáte od prvních závodů, které jsou celkem snadné, a posun na další level není tak těžký. V každé události se nachází tři a více tratí, které mají třeba 5 kol a více. Zde záleží, kde už se nacházíte. Jednotlivé levely jsou oddělené kredity. Pokud vyhráváte, tak si můžete všimnout, jak se Vám po závodě připisují a jak dosáhnete určité částky, získáváte další level. Achievementy dostáváte za 5, 10, 20, 30, 40 a 50 level. Bodovému ohodnocení odpovídá level, na jaký se dostanete. Je zde na výběr velká škála aut od různých světoznámých značek. Aut je zde něco kolem 300 a možná ještě více. Auta jsou skvěle zpracovaná a zážitek z jízdy je opravdu skvělý. Auta si můžete buď koupit, nebo je vyhráváte jak v kariéře, tak i v exhibici. Potom je můžete díky velké online podpoře prodat. Dále je můžete vydražit a získat víc, než když je prodáte za nějakou směšnou částku. Uvedu příklad. Dáte prodat auta, nastavíte částku jakou si představujete a když se vrátíte, tak buď bude auto prodané a nebo budete muset slevit. Každopádně je to lepší volba, než když ho prodáte pod cenou. Jestli se auto prodalo, poznáte tak, že v pravém horním rohu se objeví obálka. Dále můžete kamarádovi auto darovat. Můžete zakládat buď hru sami, nebo se připojit k někomu.

Po grafické stránce nemám co vytknout. Okolí kolem tratí působí velmi věrohodně. Stromy, obloha, písek, to vše se opravdu povedlo a vypadá to jako ve skutečnosti. Krásný efekt je, když projedete pískem a vidíte ten prach ve zpětném zrcátku. Trochu se mi zdají auta kostrbatá, ale tohle je opravdu zanedbatelné a ruku na srdce, kdo při rychlosti kolem 300 km/h se dívá na grafiku.

Fyzika je také povedená. Když jezdíte, tak auta se chovají jako ve skutečnosti. Jen bych uvedl trochu nereálný písek. Ten je zvláštní, protože když se do něho dostanete, trvá opravdu hodně dlouho, než se dostanete zpět na trať. Ještě dostanete i penalizaci. Tohle mi připadá ve hře trochu přehnané. Jinak je dojem vesměs kladný.

Zvuková stránka hry dokresluje skvělou atmosféru této hry. Když máte domácí kino, bude to zážitek.

Co říci k této hře závěrem. Když jsem viděl první videa a obrázky, tak dvojka vypadala jako první díl. Postupem času se vše zlepšovalo a nyní zde máme závodní simulátor, který by žádný závodní nadšenec neměl minout. Zábavu máte zaručenou na hodně dlouho, protože Forza 2 patří k nejtěžším hrám na otevření achievements. Je to skvělá závodní hra, kterou mohu jen doporučit. Hru připravili vývojáři z Turn 10 a hra je kompletně v češtině.